Aktualności

"Przygoda w Laboratorium" w Krakowie w ramach kampanii "Badania z uśmiechem" za nami!

data dodania: 13 października 2011 r.

Były Mamy, byli Tatusiowie... ale przede wszystkim były dzieci i to w jakich humorach!
8 października (sobota), Kraków, punkt „ Diagnostyki” i specjalny event „Przygoda w Laboratorium”.
Wybiła 15.00. W punkcie pobrań Diagnostyki słychać okrzyki i śmiechy radośnie brykających urwisów. W tle leciała wesoła i skoczna muzyka, a po korytarzu „Diagnostyki „ kręcił się lew z balonikami... Dzieci z początku były trochę onieśmielone, a rodzice czujni i podejrzliwi... Jednak wystarczyło tylko kilka minut, aby się przekonać, że uśmiechnięte hostessy i przebrany Lew szykują prawdziwą przygodę w laboratorium. Szybko nawiązano kontakt z dziećmi, a inteligentnie serwowane zabawy i gry integracyjne zachęciły do zabawy nawet tych najbardziej opornych i nieśmiałych... znaczy rodziców.
Ale rodzice mieli inne zajęcia podczas tego spotkania - wysłuchali ciekawej debaty z udziałem ekspertów kampanii „Badania z uśmiechem”. W spotkaniu wzięli udział: pediatra dr Elżbieta Rożnowska, psycholog Agata Wojciechowska –Papuga, diagnosta Danuta Kozłowska, dyplomowana pielęgniarka Monika Stańda. Na kluczowe pytanie, jak przygotować malucha do badań laboratoryjnych, wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli, że najwięcej zależy od nastawienia rodzica.

Monika Stańda –dyplomowana pielęgniarka:
„Z doświadczenia wiem, że można wykonać kilka czynności, które pomogą zmniejszyć stres u dziecka przed zabiegiem. Podstawową zasadą jest przygotowanie malucha poprzez rozmowę. Oczywiście, dotyczy, to dzieci w wieku przedszkolnym. Dobrze jest opowiedzieć małemu pacjentowi, co się wydarzy w punkcie pobrań, po co tam idzie, ile czasu spędzi, kto tam będzie. Rodzice i personel powinni przy dzieciach zachowywać się w sposób spokojny, naturalny, nie wolno wzbudzać niepotrzebnego niepokoju. Dziecko powinno wiedzieć, że pobieranie krwi, to dla zachowania zdrowia taka sama konieczność, jak chodzenie do dentysty, czy wizyta u lekarza”.
Prosta recepta , ale warto pamiętać ,że dziecko do 7 roku życia nie rozumie, co to ból.

„Dziecko, któremu trzeba pobrać krew z żyły, czy wymaz z gardła, nie do końca rozumie, co się tak właściwie dzieje. Nie pojmie dlaczego i w imię czego ma cierpieć, nawet, jeśli, to cierpienie trwać będzie tylko chwilę. Z pewnością nie przekonają naszego małego pacjenta racjonalne argumenty w stylu: "to dla Twojego dobra", "niestety tak trzeba", "bądź dzielny, przecież jesteś duży", czy "zdobądź się na odrobinę poświęcenia" - przekonywała zebranych rodziców ,psycholog Agata Wojciechowska-Papuga.
Kluczową rolę w trakcie pobierania materiału biologicznego u małego pacjenta odgrywa personel medyczny - potwierdziła Danuta Kozłowska – diagnosta laboratoryjny:

„Kontakt z naszymi małymi pacjentami mamy w naszych placówkach szpitalnych - w Krakowie np. to szpital MSWiA na ulicy Galla i szpital im. Żeromskiego w Nowej Hucie. W jednostkach otwartych, takich jak laboratorium na ul. Olszańskiej, jesteśmy w kontakcie z naszymi pacjentami poprzez satelitarne punkty pobrań na terenie całego miasta, gdzie staramy się zapewnić komfortowe warunki przyjęcia małych pacjentów i ich rodzin. Wszędzie personel przeszkolony, przygotowany i kompetentny. Stanowią go wykwalifikowane pielęgniarki, położne, technicy analityki medycznej i diagności. W” Diagnostyce” staramy się, aby wizyta w laboratorium była przygodą , która nie tylko kojarzy się ze strzykawką, łzami, płaczem … Mamy przyjazne maluchom mebelki, kącik zabaw, mały Jaś dostaje naklejkę „Dzielny Pacjent”, kolorowankę. Przygotowaliśmy specjalną edukacyjną bajkę „Przygoda w Laboratorium” , którą już wielu rodziców poznało i wspólnie z dzieciakami oglądają przed wizytą w gabinecie zabiegowym.
Dorośli długo jeszcze rozmawiali , zadawali pytania ekspertom , a dzieci? nie chciały kończyć zabawy i wracać do domu!
I to chyba najlepsza rekomendacja dla tego projektu , szczególnie, że przed nami spotkanie z rodzicami i ich dziećmi w Łodzi.

Już 5.11.2011 (sobota) w placówce DIAGNOSTYKI, zlokalizowanej w Centrum Medycznym NZOZ ESKULAP Retkinia, przy ul. Kusicińskiego 61 w Łodzi, na które serdecznie zapraszamy!


Kampania „Badania z uśmiechem”, to pierwsza w Polsce kampania edukacyjna , adresowana do rodziców maluszków i dzieci w wieku przedszkolnym, mająca na celu ułatwienie rodzicom korzystanie z tak ważnej gałęzi profilaktyki zdrowotnej, jak diagnostyka laboratoryjna. Start kampanii (wrzesień 2011 rok) jest wynikiem przeprowadzonych konsultacji z ekspertami, wywiadów wśród rodziców, którzy bardzo narzekają na brak profesjonalnych punktów pobrań dla najmłodszych. Kampania ma pokazać, że właśnie” Diagnostyka” dba w sposób szczególny o Małego Pacjenta i jego rodziców. Wiedza personelu medycznego o psychice dziecka, oraz doświadczenie w pobraniach u najmłodszych ,jest tutaj na pierwszym miejscu. W kampanię włączyły się wybrane placówki przedszkolne w całej Polsce, dzięki, którym rodzice otrzymają zaproszenia na dni otwarte w punktach pobrań” Diagnostyki „ zatytułowane właśnie "Przygoda w laboratorium". Dla rodziców powstał specjalny serwis internetowy www.badaniazusmiechem.pl oraz profil na portalu społecznościowym: www.facebook.com/badania.z.usmiechem

Źródło: Image Line Communications