"Porozmawiajmy o Zdrowiu" - 24 października 2007 r.

W dniu 24 października 2007 r. w Pałacu Pugetów w Krakowie uroczyście otwarto cykl spotkań pt. Porozmawiajmy o Zdrowiu, zorganizowany przez agencję PR Image Line Communications przy współpracy z Gazetą Krakowską.

Prowadzące, Agata Niemiec-Miżejewska i Barbara Grzybek-Korgól z Image Line Communications powitały zaproszonych gości, oraz przypomniały główną ideę Rozmów o Zdrowiu, jaką jest propagowanie badań profilaktycznych oraz zdrowego stylu życia wśród kobiet. Przywitano także przybyłych przedstawicieli mediów, patronów merytorycznych oraz mecenasów programu.

W pierwszej części spotkania odbyła się rozmowa z Patronem Honorowym projektu, Panią Prezydentową Jolantą Kwaśniewską. Pani Prezydentowa od lat aktywnie włącza się w programy promocji zdrowia i profilaktyki, czyli wczesnego wykrywania schorzeń. W trakcie rozmowy zaznaczyła, iż lepiej jest wydać symboliczną złotówkę na profilaktykę, niż miliony na leczenie. W kontekście dramatycznych statystyk umieralności na raka w Polsce, Pani Jolanta Kwaśniewska zwróciła na brak świadomości znaczenia wczesnego wykrywania schorzeń, liczne bariery społeczne w podejściu do zdrowia, które należy przełamywać. Podkreśliła znaczenie edukacji i oświaty zdrowotnej, która musi być elementem sprawnie działającego systemu państwa. Na pytanie o jej własny sposób na zachowanie zdrowia i wspaniałego wyglądu, odpowiedziała, że nie pali, bardzo mało pije, stara się zdrowo odżywiać, ograniczając porcje dań, ale co najważniejsze nie zapomina o aktywności fizycznej, jeździ na rowerze, nartach, uprawia jogę, nordic walking, przeszła kurs prawidłowego oddechu. Sama regularnie wykonuje najważniejsze dla zdrowia kobiety badania profilaktyczne (mammografię, USG, cytologię i badanie krwi), zachęca do nich córkę i przyjaciół, a także nakłania męża (badanie krwi, cholesterolu, PSA).

Następnym punktem środowego spotkania Porozmawiajmy o Zdrowiu była rozmowa z prof. Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską z Katedry Farmakognozji i Podstaw Molekularnych Fitoterapii Akademii Medycznej w Warszawie, Przewodnicząca Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka. W trakcie rozmowy na temat osteoporozy Pani profesor przełamała mit, o tym, że choroba dotyczy jedynie kobiet w okresie menopauzy. Okazuje się, że narażeni na nią są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, także ludzie młodzi. Na pytanie o niepokojące objawy, które mogą wskazywać na ubytek masy kostnej w organizmie, prof. Kozłowska-Wojciechowska zwróciła uwagę na przybieranie na wadze oraz szybkie chudnięcie, następnie, ale to już w dalszych etapach rozwoju choroby, niepokoić mogą bóle i złamania. Problemem jest brak wczesnych objawów, które pozwolą walczyć z chorobą. Istotne znaczenie mają hormony, szczególnie najlepszy przyjaciel kobiety, czyli estrogen, które brak pozbawia nasz układ kostny ochrony. Jednak higieniczny tryb życia już od najmłodszych lat, pozwala ustrzec się przed ryzykiem zachorowania. Rezygnacja z tytoniu, alkoholu czy narkotyków, na rzecz ruchu i prawidłowej diety niweluje ryzyko choroby. Podstawę diety w walce z osteoporozą jest jest wapń i witamina D, którą można znaleźć w mleku, jogurcie, rybach morskich, sałacie, fasoli, a nawet margarynie.

Pani prof. Kozłowska-Wojciechowska jest zdania, groźba chorób cywilizacyjnych wynika ze złego stylu życia, a tym elementem, który najbardziej na to wpływa są złe nawyki żywieniowe. Pogląd ten odnosi się również do wątroby, której profilaktyka była jednym z głównych tematów spotkania. Wątroba, jako największa fabryka w naszym organizmie, przetwarza niezliczoną ilość substancji. Istotne jest zatem, aby składnikami diety były produkty jak najmniej przetworzone, ze znikomą ilością tłuszczu, najlepiej roślinne, które dla wątroby są swoistym balsamem. Pani profesor wyjaśniła także tzw. paradoks prewencyjny związany z wpływem alkoholu na wątrobę. Z powodu kardioprotekcji alkoholu, 1 kieliszek wina (30 ml.) lub lekkie 4,5% piwo jest dozwolone, bo pozwala chronić naczynia wieńcowe, mózgowe. Jednak dawki dniowe są ściśle określone i nie można ich przekraczać. Oznacza to, że jeśli jednego dnia nie wypijemy wina, to następnego nie możemy dawki zwielokrotnić, ponieważ nadmiar alkoholu ma wówczas działanie hepatotoksyczne, czyli naszej wątrobie szkodzi. Nie należy również bagatelizować wyniku badania wątroby, który mówi o wątrobie niepowiększonej, o podłożu alkoholowym lub toksycznym. Taki wynik może wskazywać na inne schorzenia, np. rozwój cukrzycy, zespół objawów wieńcowych.

Następnym specjalistą, który w trakcie spotkania Porozmawiajmy o Zdrowiu zachęcał do profilaktyki, była dr n. med. Ewa Kucharska, reumatolog, specjalista chorób wewnętrznych. Rozmowa z Panią doktor dotyczyła problemu stawów i bóli reumatycznych. Dolegliwości, jakie mogą niepokoić to bóle stawów, ich bolesność w trakcie poruszania się, zmniejszenie zakresu ruchów, uciążliwe dolegliwości kręgosłupa. Czasem powstają wysięki w stawach i dochodzi do zniekształcenia i zesztywnienia. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, na którą kobiety zapadają 9 razy częściej niż mężczyźni, ale może ona dotknąć nawet dzieci. Dlatego tak istotne znaczenie ma profilaktyka od kołyski. O ile nie mamy wpływu na genetyczne tendencje do zapadania na tę chorobę, o tyle możemy pomóc sobie sami poprzez odpowiednie żywienie, spacery, leczenie fizykoterapia, przebywanie na słońcu. Są to niezwykle ważne czynniki, z których możemy korzystać w sposób naturalny. Pani doktor podkreśliła również, że w domowych warunkach do przeciwdziałania bólom stawów można wykorzystać światłoterapię, poprzez zastosowanie lampy polaryzacyjnej, która ma działanie przeciwzapalne.

W ramach propagowania zdrowego stylu życia o nordic walking opowiedziała instruktorka fitness, Agnieszka Misiewicz, która od lat promuje ten rodzaj aktywności w Krakowie. Nordic walking jest formą treningu, który mogą uprawiać wszyscy. Począwszy od spacerów z kijkami w grupie przyjaciółek, aż po bardziej intensywny trening dla zawodowych narciarzy w okresie poza sezonem. Nordic walking dotlenia organizm, zwiększa wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, łagodzi skutki stresu, pozwala odetchnąć. Ponadto odciąża odcinek szyjny kręgosłupa (działanie kijków) i pozwala walczyć zarówno z bólem stawów, jak i przeciwdziałać osteoporozie. Ważne jest jednak, aby treningi odbywały sie pod okiem instruktora.

Z Tomaszem Kasprzykiem z Prywatnej Kliniki Chirurgii Plastycznej Art Med w Krakowie rozmawialiśmy na temat rosnącej popularności zabiegów chirurgii plastycznej. Faktem jest, że upiększanie ciała za pomocą metod chirurgicznych przeżywa obecnie rozkwit. Korzystają nie tylko aktorzy i modelki, ale przede wszystkim bardzo wiele zwykłych ludzi. Pan Tomasz wskazał jednak, na odróżnienie problemów natury psychicznej, od poprawy rzeczywistych defektów urody. Niejednokrotnie zalecana jest rozmowa z psychologiem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Wieczorne spotkanie Porozmawiajmy o Zdrowiu uprzyjemnił pokaz najnowszej kolekcji firmy Hexeline, Jesień/Zima 2007. Na wybiegu zamiast zawodowych modelek pojawiły się klientki krakowskiego salonu firmowego. Kreacje w wersji wieczorowej i popołudniowej prezentowane przez komentowała Marta Golińska, stylistka firmy Hexeline.

< Wstecz