"Porozmawiajmy o Zdrowiu" - 29 listopada 2007 r.

W jaki sposób zainteresować i zachęcić kobiety do zmian w trybie życia i regularnej kontroli stanu zdrowia?

Drugie spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o Zdrowiu" odbyło się 29 listopada 2007 r. w Sali Tarasowej Pałacu Pugetów w Krakowie. Zaproszone Panie miały okazję wysłuchać interesujących wykładów lekarzy, poznać sposób na zdrowie i świetny wygląd, poradzić się stylistki w kwestii doboru stroju, jak również przetestować aparat tlenowy (Oxyjet) poprawiający między innymi wygląd skóry. Autorki spotkań w ramach cyklu "Porozmawiajmy o Zdrowiu" prowadzą rozmowy ze specjalistami z dziedziny medycyny, wzbogacając je o tematy kosmetyczne, modę, fitness oraz zdrowe odżywianie.

Listopadowe spotkanie rozpoczęła rozmowa z Anną Treter, autorką tekstów, solistką grupy Pod Budą, założycielką Fundacji Piosenkarnia. Pani Anna zachęcała do wykonywania badań profilaktycznych, opowiedziała o swoim stylu życia, metodach relaksacyjnych jakie stosuje i uzdrawiającym działaniu wód źródlanych. środki nasenne zamieniła na jogę i obecnie cieszy się doskonałym samopoczuciem. Wspomniała też o swoich najnowszych projektach, nad którymi pracuje razem z wieloma artystami.

Następnie, dr Jerzy Friediger, z którym rozmawialiśmy o sekretach toalety, zaznaczył, że problem, jakim są hemoroidy dotyka ludzkość od setek tysięcy lat. Przyznał też, że to częściej kobiety zapadają na te dolegliwość, chociaż to mężczyźni bywają częściej operowani. Co zrobić, żeby zapobiec występowaniu schorzenia? Przede wszystkim utrzymywać aktywną perystaltykę jelit, czyli nie dopuszczać do trawienia treści jelitowej, a zatem cały czas wprowadzać pokarm. Ponadto, żeby zapobiec nowotworom jelita grubego, wystarczy raz na 10 lat, zwłaszcza po 40 r.ż., wykonać badanie np. kolanoskopii. Istnieją także badania krwi, wykrywające nowotwór poprzez specjalne markery. Ich wskaźniki nie zawsze są jednak bezwzględnie miarodajne, więc tradycyjne badanie pozostaje najlepszą metodą wykrycia zmian.

Sposoby walki ze starzeniem się skóry przedstawiła Irena Urbańczyk, specjalistka kosmetolog z salonu Garden SPA. Co robić, żeby skóra jak najdłużej zachowała młody wygląd? Odpowiednia pielęgnacja w domu, właściwy dobór kosmetyków, zabiegi tlenowe w gabinecie, stosowna dieta. Czyli troska o skórę również od wewnątrz. W trakcie spotkania w specjalnie zorganizowanym stoisku, szybki zabieg tlenowy z urządzeniem Oxyjet można było wykonać pod okiem asystentki. Efektowny makijaż dla chętnych Pań wykonała Justyna Nestorowicz, wizażystka salonu Garden SPA. Salon ufundował 20 zaproszeń na zabiegi kosmetyczne dla uczestniczek spotkania.

Przed negatywnym wpływem nadużywania leków przeciwbólowych przestrzegł dr Jarosław Woroń, specjalista farmakologii klinicznej. Okazuje się, że 35% z nas stale przyjmuje dostępne bez recepty leki, które niejednokrotnie są niewspółmierne do bólu. Bezpieczne jest jedynie prawidłowe stosowanie leków. Niezbędna jest świadomość o oddziaływaniu jednych specyfików z innymi. Trzeba też uważać na jakiego typu bóle stosujemy dany lek. Np. W przypadku bólów kręgosłupa, zanim podejmiemy terapię farmakologiczną, warto sprawdzić działania fizykoterapii. Czasem skuteczniejsze może okazać się wykonanie ćwiczeń relaksacyjnych, które odprężają nadwerężone mięśnie. Wszystkie pozostałe środki należy stosować z umiarem. Szczególnie, że niektóre z nich obniżają koncentrację, co ma wielkie znaczenie dla kierowców. 20% wypadków samochodowych na naszych drogach, to właśnie wynik nadużywania leków przeciwbólowych.

W dalszej części spotkania stylistka firmy Simple, Iwona Radwan, w sposób bardzo interesujący zaprezentowała zasady ubioru do biura. Generalna zasada sprowadza się tu do oszczędności formy i wysokiej jakości ubrań. Zatem w pracy nosimy niewiele biżuterii i proste dodatki. Uniwersalny biznesowy zestaw: biała koszula, doskonałej jakości żakiet, spódnica za kolano lub proste spodnie w stonowanych kolorach to niezbędnik każdej kobiety sukcesu. W kolekcji Simple Jesień/Zima 2007 znajdziemy wiele klasycznych zestawów, dzięki którym w pracy będziemy kobiece, niekoniecznie odbiegając od dress code'u swojej firmy. Po głównej części spotkania stylistka udzielała uczestniczkom porad jak dopasować krój, żeby wizualnie modelować sylwetkę.

Po chwili relaksu poświęconej kobiecej modzie, powróciliśmy do tematyki zdrowia. Dr Włodzimierz Klima, specjalista urolog poruszył Męskie Sprawy, dotyczące gruczołu prostaty. Spadek aktywności seksualnej, zbyt częste korzystanie z toalety czy nie trzymanie moczu, to sygnały na które warto zwrócić uwagę i tutaj rola partnerki może być ogromna. Objawy, powinny być zgłoszone do lekarza rodzinnego. Mężczyźni po 45 r. ż. powinni regularnie badać się profilaktycznie. Wcześnie wykryte zmiany (I lub II stadium nowotworu) są całkowicie wyleczalne. Moment, w którym w moczu pojawia się krew, to znak, że trzeba błyskawicznie wykonać badanie.

Agnieszka Misiewicz, instruktorka i trenerka fitness, wraz ze swoją asystentką zaprezentowały zestaw ćwiczeń, pozwalających zachować sprężystość sylwetki, które łatwo wykonać w domu. Wystarczy dwa tygodnie w połączeniu z odpowiednią dietą, a świąteczny czas nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej kondycji. Przekąski, jakie możemy jeść bez przeszkód, odstawiając chipsy i ciastka, to z pewnością suszone jabłka, grapefruity.

Po głównej części spotkania rozmowy toczyły się przy lampce wina.

< Wstecz