Fitness dla sercaImage Line Comminications
Spersonalizowany program ćwiczeń kardiologicznych już w IMIcare!
Serce, pompa życia, organ cytowany przez poetów. Kojarzony z miłością, najpiękniejszymi emocjami, uczuciami. Z siłą, nieustanną pracą, posłusznym, cichym, regularnym biciem, od rana, do wieczora, 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.
Czy dbamy wystarczająco o najcenniejszą część swojego organizmu?
Czy aktywność fizyczna pod opieką lekarską dla ludzi z schorzeniami układu krążenia i serca jest konieczna, a może zbędna, szkodzi ? Jak żyć i pomóc sercu po zawale, czy też z rozrusznikiem? Czy można, czy się da?
W dalszym ciągu zawał serca i choroba wieńcowa są najczęstszymi przyczynami zgonów w kraju. Co roku zapada na nie około 100 tys. osób (głównie mężczyzn), a 40 proc. spośród nich umiera*.
Naukowcy alarmują: coraz więcej osób w Polsce prowadzi siedzący tryb życia co sprzyja schorzeniom serca. Tymczasem tak niewiele trzeba ‒ zdrowa osoba, dbająca o siebie i planująca żyć jak najdłużej, powinna wykonywać wysiłek fizyczny w bardzo umiarkowanej intensywności, oczywiście niekoniecznie pod opieką lekarską. Zaleca się zatem systematyczne aktywności, które sprawiają radość: np. spacerowanie, pływanie, biegi, narty, rower. A co, jeśli latami będziemy aktywności fizycznej unikać? Co, jeśli ruchu zabraknie, dieta będzie daleka od sprzyjającej zdrowiu, a codzienny stres spowoduje, że nasze serce zacznie niedomagać? Co, jeśli pojawi się nadciśnienie, zdarzy operacja kardiochirurgiczna? Okaże się, że niezbędny jest rozrusznik serca? Jak wówczas zdrowo i jak najdłużej żyć?
Wówczas zalecany jest szczegółowy, obrazowy przegląd zdrowia, potem pomoc w odpowiedni m doborze diety, wreszcie spersonalizowany program ćwiczeń, pod okiem ekspertów. Wszystko po to, by wrócić do zdrowia.
Specjaliści Centrum Medycznego IMIcare opracowali autorski program rehabilitacyjny, skierowany do osób z rozpoznanymi schorzeniami układu krążenia, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, zmiany miażdżycowe, chorobę niedokrwienną serca, po przebytym zawale, operacji kardiochirurgicznej i naczyniowej. Kardiofitness, bo o nim mowa, to połączenie ćwiczeń fitness z rehabilitacją kardiologiczną. ‒ Ćwiczenia, odbywające się w grupach, przebiegają w kilku etapach, począwszy od rozgrzewki, przez ćwiczenia przygotowujące do aktywności po trening interwałowy. Jednak intensywność i czas trwania poszczególnych etapów jest ściśle uwarunkowany stanem zdrowia. Indywidualny dobór ćwiczeń do danego schorzenia to podstawowe zadanie kardiofitnessu ‒ mówi fizjoterapeutka, lek. med. Kamila Mosoń z Centrum Medycznego IMIcare.
Pamiętajmy, że prawidłowo zaplanowana aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem w profilaktyce chorób serca oraz w ich leczeniu. Inaczej planuje się ćwiczenia u osób, u których chcemy zapobiec wystąpieniu choroby serca w przyszłości, a inaczej, u chorych z już rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym lub chorobą wieńcową. Odpowiednio zaplanowany cykl ćwiczeń wraz ze specjalistą IMIcare, jest jednym z najważniejszych elementów rehabilitacji chorych po zawale serca, zabiegach na naczyniach wieńcowych i operacjach kardiochirurgicznych. Omawiając to zagadnienie należy określić, do której grupy pacjentów należymy i skorzystać z indywidualnego programu.
Walentynki to czas kiedy myślimy o sercu, niekoniecznie w sposób medyczny. Zewsząd otaczają nas zachęcające reklamy w gazetach, galeriach handlowych, na dużym ekranie pojawiają się miłosne i sensualne filmy, z radia płynie spokojna, romantyczna muzyka. O ukochanej osobie i o wyjątkowym, ważnym prezencie dlań, myślimy wówczas zdecydowanie częściej. Centrum Medyczne IMIcare, zgodnie z konwencją „sercową”, lecz przede wszystkim z myślą o zdrowym i długim wspólnym życiu, wychodzi naprzeciw tym potrzebom, proponuje pakiety prezentowe: ”Dodaj zdrowia swojej drugiej połowie”. To nowatorski i pierwszy w Krakowie program rehabilitacyjny, łączący kilka najważniejszych dla zdrowia kwestii: innowacyjność, personalizację, skuteczność, dobre samopoczucie pacjenta sprzyjające dochodzeniu do zdrowia. ‒ Należy pamiętać bowiem, że oprócz tego, że realizowany jest program spersonalizowanych kardio ‒ ćwiczeń, wartością dodaną jest obecność partnera, co jest niezwykle motywujące ‒ dodaje Kamila Mosoń z IMIcare.
Grupy ćwiczących dobierane są niezwykle precyzyjnie, specjaliści IMIcare biorą pod uwagę: schorzenie, wiek, kondycję fizyczną.W trakcie ćwiczeń rehablitant pokazuje również ćwiczenia, które pacjent samodzielnie może wykonać w domu. Prezentowana jest dokładna ilość serii, czas, sposób wykonania. Co ważne, gwarantowany jest także kontakt telefoniczny rehabilitanta i pacjenta w trakcie trwania programu.
Ideą centrum IMIcare jest opieka nad osobami ze schorzeniami układu sercowo – naczyniowymi,ale specjaliści centrum holistycznie dbają o wszystkie obszary zdrowia. Nacisk położony jest na nowoczesną profilaktykę, coaching prozdrowotny oraz audyty zdrowia, wykonywane pod opieką najlepszych ekspertów i specjalistów. To pierwsze w Polsce innowacyjne centrum medyczne, którego celem jest specjalistyczne leczenie oraz wzmacnianie stanu zdrowia od dzieciństwa do zdrowej starości.
IMIcare zaprasza także równolegle na neurofitness (ćwiczenia dla osób z problemami układu nerwowego).
*Dane GUS